logo
 
(050) 153-29-89
rus ukr
М
а
г
а
з
и
н
Ф
е
с
т
и
в
а
л
ь
Yoga
Йога-центр "Yoga IF School" - йога для всіх!
Ми чекаємо вас за адресою: вул.Зв'язкова  
Ваш тип реакцій на стрес згідно з вченням Аюрведи

Зазвичай ми не замислюємося над тим, що на одні й ті ж стресові ситуації кожен реагує по-різному і слідуємо стандартним порадам по боротьбі з негативними емоціями: розслаблююча ванна, шопінг, прогулянки на природі або вечір з друзями.

Стародавня індійська система зцілення Аюрведа вчить, що шлях позбавлення від стресу залежить від комплексних особливостей конкретної людини. Аюрведа пропонує підбирати спосіб життя, дієту, трави і вправи індивідуально, щоб ефективніше зняти напругу і створити основу для побудови гармонії душі і тіла.

Сестра йоги, наука Аюрведа, являє собою цілющу систему, яка розглядає комплексно основи фізіології, емоційний настрій і духовний світогляд. Аюрведична теорія бере до уваги стрес як фактор, що впливає на наше фізичне і душевне благополуччя, який може спровокувати різні недуги.

Вона також проливає світло на спосіб мислення і фізичний стан, які роблять стрес або впливовим, або малозначущим в питанні нашого здоров'я – залежно від того, наскільки добре ми розуміємо себе.

Коли справа доходить до управління стресом, аюрведичні концепції можна звести до основної ідеї: з'ясувати причину стресу і знайти довгострокові способи змінити поведінкові і розумові шаблони, які викликають його.

Ми часто говоримо про стрес з точки зору ситуацій, в яких ми опиняємося – автомобільні пробки, спливаючі терміни, неприємні новини. Але Аюрведа вважає, що стрес насправді формується в голові: стрес – це непорядок раджаса.

Раджас представляє пристрасть або ненаправлену діяльність; це одна з трьох всеохоплюючих якостей, або гун (дві інших це саттва, або чистота, і тамас, або інерція). Згідно з текстами Аюрведи, надлишок раджаса виявляється в тому, що свідомість ніби стає додатком, а не керівником потягу і бажання – за своєю природою ці імпульси не можуть бути задоволені, і тому створюють негативний психологічний настрій.

Хоча спільною рисою «нервових» людей є надлишок раджаса, те, як вони реагують на події в їх житті і навколо них, залежить від їх індивідуальної конституції тіла і свідомості. Ми належимо до аюрведичних типів або дош – Вата (повітря), Пітта (вогонь) і Капха (земля). Зазвичай конкретна людина відповідає одному типу, але іноді дві, а у більш рідкісних випадках, і всі три доші формують конституцію індивіда.

Для саморозуміння важливо визначити нашу вроджену конституцію і переважаючу дошу. Але для цілей боротьби зі стресом є більш показовою розбалансованість дош. Іншими словами, тут велику роль грає не те, яка доша найбільш формує нашу конституцію, а те, яка з них в «несправному» стані.

Стрес, який є результатом надлишку раджаса, проявляється в організмі як вата -, піта- або капха- дисбаланс, в залежності від людини. Наприклад, людина може мати сильну капха-конституцію, будучи мудрою, ґрунтовною, стабільною і милосердною особистістю. Але її «темна» сторона в умовах стресу може відображати класичний дисбаланс пітти, виявляючи дратівливість, нетерпимість і гарячність.

У продовженні статті ми розглянемо кожен вид доша-дисбалансів більш детально, з рекомендаціями щодо усунення.