logo
 
(050) 153-29-89
rus ukr
М
а
г
а
з
и
н
Ф
е
с
т
и
в
а
л
ь
Yoga
Йога-центр "Yoga IF School" - йога для всіх!
Ми чекаємо вас за адресою: вул.Зв'язкова  
Дізнайся, хто ти? Все про соматотипи та будову тіла людини. Гармонія та баланс.

Чому важливо знати свій соматотип?

· Враховуючи свій соматотип можна скласти стратегію тренування (підбір вправ, характер навантаження, тривалість відпочинку від яких залежить ефективність занять) та навіть визначити стратегію життя (корекція звичок, підбір раціону харчування та фізичної активності).

· Знаючи свій соматотип можна вплинути на власне здоров’я, відкоригувавши його шляхом балансу, гармонії трьох енергій (дош) згідно своєї природи.

· Враховуючи соматотип, можна вдало підібрати собі, чи своїй дитині саме той вид спорту, який відповідає природним задаткам – конституції та темпераменту. Якщо ви плануєте заняття спортом з метою досягнення високих спортивних результатів в олімпійському чи професійному спорті, саме аналіз, врахування соматотипу слугує критерієм відбору та прогнозування результатів. Наприклад, при відборі (наборі) плавців – віддають перевагу дітям з тонким, легким кістяком, довгими кінцівками (ектоморф), тоді як у важкій атлетиці- особам з міцним кістяком, довгим тулубом (ендоморф).

Конституція людини – з латинської «улаштування», «будова» чого-небудь, це особливості розвитку кісткової, м’язової, жирової тканини.

Для визначення типу конституції людини також використовують поняття «соматотип». Соматотип людини (з грец. Soma – тіло) - це не тільки тілобудова, але й програма її майбутнього фізичного розвитку.

Тілобудова може змінюватись під впливом вікового розвитку, гіпертрофії м’язів внаслідок занять фізичною культурою і спортом, захворювань, способу життя, тоді як соматотип залишається постійною характеристикою протягом життя.

Розміри та форми тіла, такі як довжина тіла, ширина плечей, ширина тазу в кожного з нас генетично запрограмовані і є більш стійкими до впливів зовнішнього середовища. Здається, що суттєво вплинути на цей процес неможливо. Однак цей фізіологічний показник не такий вже й стійкий, як здається. Дослідження тренерів та науковців свідчать, що спеціальними вправами на гнучкість, стрибучість, такими як міст, шпагат, виси, можна збільшити довжину тіла. Також припускають, що фізичні навантаження помірної інтенсивності, тривалістю 1,5-2 години, можуть викликати збільшення соматотропіну (гормону, який сприяє збільшення росту).

Найбільш мінливим компонентом ваги тіла є жирова тканина, значно поступаються їй – м’язи та кістки. Кісткова маса збільшується в процесі росту людини, а згодом стає більш постійною, а жир та м’язи змінюють свою вагу, співвідношення протягом усього життя.

Існують різноманітні класифікації засновані на оцінці компонентів форми та складу тіла. Найбільш відомі:

- Мезоморф, ектоморф, ендоморф (класифікація соматотипів за Вільямом Шелдоном). Ці поняття запозичені з ембріології і відповідають назвам зародкових листків: ендодерма — внутрішній листок; мезодерма — середній листок; эктодерма - зовнішній листок.

- Нормостенік, астенік, гіперстенік (медична практика)

- Вата, питта, капха (типи дош за Аюрведою).

Для жінок, які займаються фітнесом, часто використовують умовну класифікацію особливостей фігури за зовнішньою подібністю до букв «А», «Н», «Т», «Х», «О» або тип «яблуко», «груша», «пісочний годинник» та інші.

Інфографіка:


Кожен тип конституції тіла характеризується власними, тільки йому притаманними ознаками, перевагами, «сильними та слабкими» сторонами.

Тілобудова більшості осіб, не належить до конкретного, «чистого» соматотипу, а має виражені ознаки двох соматотипів, або кожного з них в різному співвідношенні.

Як дізнатися власний соматотип? Існують спеціальні методи оцінки, індекси і різноманітні тести.

 Одним з найбільш доступних є «Променевозап’ястний індекс Соловйова». Дана методика дає інформацію про товщину кісток скелета. Для цього необхідно виміряти окружність зап’ястя в найтоншій його частині.

Променевозап’ястний індекс у чоловіків: Ендоморф більше 20 см (за деякими даними більше 19см) Мезоморф 17,5-20 см (17,8-19см). Ектоморф менше 18 см. У жінок: Ендоморф більше 17 см, мезоморф 15-17 см, ектоморф менше 15см. Цифри актуальні при зрості від 160 см

 За «формулою Пін’є» також можна оцінити тип (міцність) тілобудови на основі співвідношення зросту, маси тіла та обхвату грудної клітки: зріст - (вага + обсяг грудної клітини на видиху). Отриманий показник свідчить про: більше 36 - дуже слабкий соматотип або ектоморф; менше 10 - міцне (стовідсотковий мезоморф).

Необхідний баланс, гармонія, як в житті, так і статурі.

Згідно давнього вчення про здоров’я, життя та довголіття людини - Аюрведі – конституція, це три доші: Вата, Пітта і Капха. Саме збалансованість цих трьох дош вказує на відмінне фізичне і психічне здоров'я. Комбінація трьох дош (генний код) встановлюється ще при зачатті і супроводжує людину протягом усього його життя і має назву «пракріті». Стан здоров'я на даному етапі життя – це «вікріті». Якщо вікріті збігається з пракріті - йдеться про ідеальне здоров'я. Якщо вікріті з пракріті не збігається, це дисбаланс внаслідок нераціонального харчування, відсутності фізичних вправ, емоційного стану, способу життя, навколишнього середовища тощо. Відкоригувавши ці фактори можна досягти гармонії пракріті і вікріті, а значить покращити самопочуття і здоров'я.

Чи можливо «обійти», змінити генетику?

Дійсно, генетику змінити не вдасться, однак можливо суттєво вплинути на власний зовнішній вигляд та здоров'я. За допомогою правильно підібраної системи тренувань, раціону харчування, корекції звичок (стилю життя) можна змінити будову тіла – «наростити» мускулатуру, зробити її рельєфною, а тіло пружним, скинути зайві кілограми та навіть зміцнити кістяк. Отже, все в наших руках, не забуваймо, що на 50-60% наше здоров'я залежить від способу життя, який ведемо!

Автор: Ірина Матвієнко - кандидат наук з фізичного виховання, викладач центру підготовки, та підвищення кваліфікації інструкторів "Yoga IF School".