logo
 
(050) 153-29-89
rus ukr
М
а
г
а
з
и
н
Ф
е
с
т
и
в
а
л
ь
Yoga
Йога-центр "Yoga IF School" - йога для всіх!
Ми чекаємо вас за адресою: вул.Зв'язкова  
35 причин зайнятися йогою


 

«Чому всі говорять про йогу? Цікаво було б спробувати…». Якщо подібні думки не раз з’являлись у Вашій голові, можливо, досить відкладати? Потрібні причини – у Вас вони є! Стаття розкриває лише деякі «плюси» йоги, але, можливо, навіть цього буде достатньо, щоб у Вас з’явився потужний стимул, який допоможе Вам зважитися на активні дії!
 
1.Гнучкий підхід
Одна з очевидних переваг йоги - розвиток гнучкості. Добре розтягнуті еластичні м’язи – це не лише основа красивої постави та легкості в ході. Завдяки регулярним заняттям тіло стане більш слухняним, неприємні чи навіть больові симптоми, що часто є наслідком м’язових затисків, відступлять. Не вірите в зв’язок? Недостатня еластичність стегнових м'язових волокон поступово змінює положення одна відносно одної кісток стегна і гомілки на неправильне та спричиняє надмірне навантаження на колінний суглоб. «Затягнутість» підколінних сухожиль веде до того, що природний прогин в поперековому відділі хребта неприродно зменшується, виникає біль в спині. 
 
2. Сильна сторона
Йога сприяє гармонійному розвитку м'язів, вони стають пружними, міцними. Нарощення м’язової  тканими в «качалці» також дає збільшення силових можливостей, досить швидко можна досягти вираженого візуального ефекту від занять, проте від цього страждають показники еластичності, тобто дві необхідні і рівноцінні по значенню м’язові характеристики зростають не паралельно, а одна за рахунок іншої.
 
3. Як по маслу 
Заняття йогою - краща розминка для суглобів. Суглобовий хрящ, як губка, вбирає в себе всі необхідні йому поживні речовини тільки в процесі руху, коли відбувається безперервне оновлення суглобової рідини. Якщо хрящ в продовж тривалого часу залишається без навантаження, він з часом зношується і оголює прилеглу кістку, а кожен рух віддає болем. Під час практики йоги включаються ті зони хряща, які зазвичай не задіяні в повсякденному житті – це не тільки чудова профілактика дегенеративного артриту, а і своєрідна «лікувальна фізкультура», необхідна для поліпшення самопочуття людей, у яких хвороба вже розвинулася. 
 
4. Дієта для хребців
Міжхребцеві диски, які виконують роль амортизаторів і захищають хребці від механічних пошкоджень, найчастіше відчувають «голод». Як і суглобам, для повноцінного функціонування їм необхідний рух. При збалансованій практиці асан з великою кількістю прогинів, нахилів і скручувань диски отримують необхідну порцію здорових різнобічних навантажень, що запобігає появі міжхребцевих гриж.
 
 
5. Пряма відповідь
Заняття йогою покращують поставу, а пряма спина, розкриті плечі – це не лише привабливий зовнішній вигляд, а і необхідність для хорошого самопочуття. Неправильна постава є наслідком і водночас причиною множинних проблем з м'язами, суглобами та порушень роботи внутрішніх органів. Коли Ви сутулитесь, тіло пристосовується до дії неприродного навантаження за рахунок випрямлення природних вигинів в шийному і поперековому відділах хребта, а це є передумовою для розвитку в дегенеративних процесів і болів в головному «опорному стовбурі» тіла.
 
6. Поклик крові
Поєднання асан йоги з техніками дихання прискорює циркуляцію крові і, відповідно, збагачує клітини киснем та поживними речовинами, прискорюючи регенераційні процеси. Кровообіг (особливо в ступнях і кистях) можна поліпшити за допомогою вправ з йоги на розслаблення. Під час скручувань відбувається відтік венозної крові від внутрішніх органів, а при виході з пози в них надходить свіжа, багата киснем, кров. Перевернуті асани стимулюють рух венозної крові від ніг і тазу до серця, яке перекачує її в легені, де вона заново насичується киснем. Покращується не лише швидкість доставки крові, а і її якість за рахунок підвищення рівня гемоглобіну і кількості еритроцитів, що переносять кисень, та зниження в’язкості крові, що істотно знижує ризик розвитку небезпечних для життя серцево-судинних захворювань.
 7. Міцна опора
Неодноразово доведено, що вправи з вагою зміцнюють кістки і служать профілактикою остеопорозу. В основі великої кількості асан лежить піднімання ваги власного тіла. Такі пози, як Собака Мордою Вниз і Собака Мордою Вгору, сприяють зміцненню кісток рук, досить вразливих для остеопорозних переломів. Також дослідники з Каліфорнійського університету виявили, що практика йоги допомагає збільшити щільність кісткової тканини хребців за рахунок пониження в крові рівня гормону стресу кортизолу (див. пункт 11), який спричиняє зменшення запасів кальцію.
 
8. Детокс
Скорочення і витягування м'язів, «масаж» внутрішніх органів під час практики, дихальні вправи активують рух лімфи та підвищують опірність організму. Йога – чудова підтримка для лімфатичної системи в боротьбі з інфекціями, раковими клітинами і токсичними продуктами життєдіяльності клітин.
 
9. Під контролем
Високий кров'яний тиск – дуже поширена проблема, що з роками лише «молодіє» та важко піддається медикаментозному лікуванню. У британському медичному журналі «Ланцет» були опубліковані результати досліджень, в ході яких порівнювали вплив на гіпертоніків Шавасана (пози Мерця) і звичайного відпочинку на дивані. Через три місяці в «групі Шавасана» систолічний, або «верхній», тиск в середньому впав на 26 одиниць, а діастолічний, або «нижній» - на 15 одиниць, і чим вищий був початковий рівень тиску, тим вагомішими були результати.
 
10. Сердечні справи
Регулярні тренування серця знижують ризик виникнення інфаркту та ефективно долають депресивні стани. Незважаючи на те, що в йозі не ставиться наголос на аеробні навантаження, при динамічній практиці, як, наприклад, в аштанга-віньяса йозі, серцевий ритм досягає високої частоти. Проте навіть ті вправи з йоги, при яких частота ударів серця залишається в спокійнішому діапазоні, покращують кардіоваскулярну функцію. У ході досліджень було встановлено, що практика йоги уповільнює серцевий ритм в стані спокою, збільшує витривалість серцевого м’яза і здатність до максимального споживання кисню під час вправ,  що в комплексі означає підвищення аеробних можливостей організму.
 
11. Тривожні сигнали
Йога знижує рівень кортизолу – «гормону стресу», який викидається в кров наднирковими залозами в якості відповіді на стресову ситуацію, що тимчасово підсилює імунну функцію. Якщо ж рівень кортизолу згодом не знижується, імунна система опиняється в небезпеці. Періодичні викиди даного гормону покращують довгострокову пам'ять, проте хронічно високий його вміст може призвести до незворотних змін у мозку. Крім того, саме перевищення в організмі кортизолу вважається однією з причин стійкої депресії, остеопорозу (вимиває кальцій та інші мінерали з кісток), підвищеного кров'яного тиску і синдрому інсулінової резистентності. Досліди на щурах показали, що високий рівень кортизолу провокує стан, відомий в наукових колах як «поведінка, спрямована на пошук їжі» (ось він, корінь звички «заїдати стрес»).
 
12. Вагомі аргументи
Рухайся більше, їж менше - ось девіз усіх, хто хоче схуднути. Йога принесе очевидну користь борцям із зайвою вагою з будь-якої точки зору. Регулярна практика – це спалення надлишку калорій, «підтягування» проблемних ділянок, а емоційна і духовна рівновага, яку дає йога, дозволяють розібратися з проблемою надлишку ваги і переїдання на більш глибокому рівні. Багато хто з йогів-початківців відзначає зміни в поглядах на харчування – ставлення до споживання їжі стає більш усвідомленим. 
 
13. Системний підхід
Йога навчає розслаблятися, дихати спокійніше і жити теперішнім.  Це стає можливим за рахунок зниження активності симпатичного відділу нервової системи (відповідального за реакцію «борись або біжи») і посилення тонусу парасимпатичного відділу. Парасимпатична нервова система відповідає за відновлення сил і відпочинок, під її впливом сповільнюється дихання, зменшується частота серцевих скорочень, знижується кров'яний тиск, збільшується приплив крові до кишечника і репродуктивних органів, в поєднанні формуючи «відповідну реакцію релаксації» (термін доктора Герберта Бенсона).
 
14. Сьоме відчуття
Регулярна практика йоги розвиває пропріоцепцію (відчуття власного тіла і положення його частин одна відносно одної), а також відчуття балансу і рівноваги. У людей з порушеною пропріоцепцією, як правило, погана постава і погана координація рухів, в наслідок чого може з’явитись цілий ряд порушень, в тому числі проблеми з колінами і спиною. Здатність тримати рівновагу, що убезпечує нас від падінь, особливо актуальна для літніх людей, оскільки дозволяє їм якомога довше зберігати дієздатність і відчувати себе молодими. 
 
15. Солодке життя
Практика йоги знижує рівень цукру і ЛНП («поганого») холестерину в крові та збільшує вміст ЛВП («хорошого») холестерину. В ході спостережень за хворими на діабет було встановлено, що йога проявляє лікувальний вплив на діабетиків одразу в кількох напрямах: за рахунок нормалізації рівня кортизолу та адреналіну, стимуляції втрати ваги і підвищення сприйнятливості до інсуліну. Заняття з йоги допомагають знизити вміст цукру в крові, що, в свою чергу, зменшує ризик виникнення таких діабетичних ускладнень як серцевий напад, зупинка роботи нирок і сліпота.
 
16.Висока напруга
Ви ніколи не ловили себе на мимовільному повторенні зайвих рухів, як от тертя обличчя перед комп’ютером, постійне поправляння одягу чи «мертвий захват» телефону під час розмови? Подібні автоматичні дії свідчать про хронічну напругу, м'язове виснаження і ведуть до наростання неприємних відчуттів у кистях рук, плечах, шиї і обличчі, що, зрозуміло, тільки посилює стрес і погіршує настрій. Практикуючи йогу, Ви починаєте помічати, де у Вас накопичується напруга, вчитеся «налаштовуватися» на проблемні зони і розслабляти їх. 
 
17. Таблетка від стресу
Йога може стати укриттям від стресу в повсякденному житті. Відновлюючі асани, йога-нідра (глибоке розслаблення), Шавасана, пранаяма і медитація – окремо і в комплексі сприяют розвитку пратьяхари, тобто зверненості всередину себе, що дає відпочинок нервовій системі. Також згідно з дослідженнями, йога позитивно впливає на якість сну, збільшуючи запас бадьорості та енергії.  
 
18. Абсолютний імунітет
Науково підтверджено, що медитація має благотворний вплив на імунну систему, в разі необхідності її активуючи (наприклад, стимулюючи виробництво антитіл при введенні вакцини), або, навпаки, пригнічуючи (наприклад, при псоріазі та інших аутоімунних захворюваннях, викликаних агресивністю імунітету) .
 
19. Легке дихання
Йоги, як правило, дихають повільніше і глибше, ніж інші люди. Такий вид дихання вважається найбільш ефективним і має заспокійливу дію на організм. У журналі «Ланцет» були опубліковані результати дослідження, в ході якого пацієнти з дихальними проблемами, викликаними хронічною серцевою недостатністю, застосовували йогічні техніки повного дихання. Через місяць спостережень дихальний ритм у них знизився в середньому з 13,4 до 7,6 циклів дихання на хвилину. Також було відзначено поліпшення показників фізичної працездатності і насиченості крові киснем. Йога позитивно впливає і на інші параметри легеневої активності, включаючи в роботу максимальний об'єм легень і ефективність видиху.
 
20. Центр управління
Деякі йоги мають вражаючу здатність контролювати власне тіло. Цікаво, що більшість їх унікальних навичок безпосередньо пов'язана з тренуванням можливостей нервової системи. Учені обстежували йогів, які демонстрували справжні дива: за власним бажанням змінювали серцевий ритм, генерували певні мозкові хвилі і підвищували температуру рук. Якщо науково підтверджені такі результати, то проявивши трохи терпіння і наполегливості, Ви зможете навчитися своїми силами боротися з безсонням і підсилювати приплив крові в область тазу, якщо ставите перед собою ціль завагітніти.
 
21. Транзитна зона
Виразка, синдром подразненого кишечнику, закреп – часто саме стрес викликає загострення цих хвороб, а як згадувалося вище, йога за тисячоліття розвитку увібрала в себе цілу низку ефективних способів боротьби зі стресом. Оскільки рухова активність прискорює транзит відходів травлення і продуктів розпаду в кишечнику, йога, як і інші види фізичних вправ, вирішує проблему закрепів і, відповідно, зменшує ризик раку товстої кишки. Фахівці з йоги також наполягають на високій ефективності скручувань в якості допоміжного засобу для виведення шлаків, хочу наукового підтвердження цьому немає. 
 
22. Щасливі думки
Практика йоги служить гарним засобом від депресії. Вона веде до збільшення рівня серотоніну і зменшенню рівня моноаміноксидази (ферменту, що руйнує нейротрансмітери) і кортизолу. Доктор Річард Девідсон з Університету Вісконсіна встановив, що під час медитації підвищується активність в лівій передфронтальній області кори головного мозку, яка відповідає за хороші емоції і поліпшенням функції імунної системи. У людей з великим досвідом медитації ця активність більш виражена.
 
23. Спокій розуму
Згідно з «Йога-сутра» патанджалі йога ефективно бореться з коливанням свідомості. Іншими словами, вона звільняє нас із замкнутого кола жалю, образ, бажань, страхів, які постійно тривожать наш розум і викликають стрес. А оскільки стрес розглядається як один з головних чинників розвитку багатьох проблем зі здоров'ям (від мігрені і безсоння до розсіяного склерозу, гіпертонії і екземи), навчившись заспокоювати свій розум, ми підвищуємо шанси прожити довге і щасливе життя.
 
24. Біль - в нуль
Як показали дослідження, практика асан і медитація, застосовувана паралельно зі звичним лікуванням, зменшують больові симптоми при артриті, проблемах зі спиною, фіброміалгії, синдромі зап'ястного каналу та інших хронічних захворюваннях. По мірі заспокоєння болю піднімається настрій, з'являється інтерес до життя, знижується потреба в ліках.
 
25. Здоровий запал
Йога допомагає змінити життя. І, мабуть, це найсильніша її сторона. Тапас в перекладі з санскриту означає «жар»: це внутрішній вогонь, в якому ми черпаємо сили та натхнення для розвитку практики і який розпалюється сильніше завдяки регулярним заняттям. Тапас спонукає нас долати інерцію у всіх сферах життя і змінювати звички на здорові. Без особливих зусиль над собою людина переходить на правильне харчування, починає приділяти більше часу фізичній активності і з часом усвідомлює, що шкідливі звички не приносять колишнього задоволення, зникає залежність.
 
26. Життя без дози
Якщо Ваша домашня аптечка більше схожа на повноцінний склад лікарських препаратів, значить, саме час відправлятися на йогу. В ході досліджень пацієнтів, хворих на астму, гіпертонію, діабет другого типу та обсесивно-компульсивний невроз, було доведено, що йога може допомогти знизити дозування медикаментів, а в деяких випадках і зовсім від них відмовитися.
 
27. Перезавантаження
Чим глибше самоусвідомлення, тим простіше людині відстежити в собі деструктивні емоції (гнів, наприклад) і позбавитись від них. Наука підтверджує, що хронічний гнів і ворожий настрій по відношенню до світу та інших людей безпосередньо пов'язані з виникненням інфарктів, а також з діабетом, підвищенням рівню холестерину і потягом до куріння. Йога зцілює від гніву, заспокоює розум і нервову систему. Вона вчить нас не втягуватися в драму повсякденності і не втрачати внутрішню рівновагу через неприємності, що є неминучими в житті. У людей з’являється вміння приймати найбільш правильне і раціональне рішення максимально швидко, не відволікаючись на різні фактори сумнівної важливості.  
 
28. Знак з гори
Багато хто з нас страждає від невпевненості в собі. За спроби здолати цю проблему з «допомогою» переїдання, понаднормової роботи і безладного сексу ми платимо здоров'ям: фізичним, ментальним і духовним. Йога допомагає нам усвідомити спочатку на рівні непевних припущень, а потім чітко зрозуміти свою значимість у світі: відповідно до філософських тверджень йоги кожен з нас є маніфестацією Божественного. Регулярна практика з метою самопізнання відкриває людині очі на нові грані в собі, збагачує її життя почуттями любові до ближнього, подяки та всепрощення.
 
29. Мирне існування
Хоча в сучасному егоїстичному світі і пропагується прагнення до незалежності, тільки невелика частка людей може бути щасливими в самотності. Більшість прагне любові, емоційної підтримки і відчуття «потрібності». Регулярна практика йоги розвиває доброзичливість, співчуття і вчить ставитися до всіх людей як до членів однієї великої родини. Принципи неспричинення шкоди, правдивості та помірності в особистих потребах, притаманні йозі,  допоможуть Вам налагодити стосунки з оточуючими.
 
30. Мозковий штурм
Згідно з дослідженнями, регулярна практика йоги покращує концентрацію, внутрішню зібраність, час реакції, пам'ять і навіть показники IQ. Є свідчення, що люди, які займаються медитативними техніками, швидше знаходять рішення життєвих задач, краще засвоюють і зберігають у пам'яті інформацію.
 
31. Чистий звук
Крім асан, пранаями і медитації в арсеналі йоги є ще багато дієвих методик і засобів зцілення. Наприклад, начитування мантр. Під час цієї практики видих подовжується, і в роботу включається парасимпатична нервова система. Груповий спів мантр дає потужний фізичний і емоційний заряд. Крім того, вироблення гудячих звуків (зокрема, при співі мантри ОМ) очищаються носові пазухи.
 
32. Все в наших силах
Традиційна західна медицина виключає роль пацієнта у лікуванні, повністю покладаючись на кваліфікацію і досвід лікаря. Йога ж цінує особисту ініціативу. Вона лише забезпечує нас інструментами для зцілення, а результат залежить виключно від бажання і наполегливості самої людини. Буває, самопочуття поліпшується вже після першого заняття, тому головне для досягнення цілі – це відповідальне ставлення до практики і свого здоров’я. 
 
33. Побачити невидиме
Споглядаючи внутрішнім поглядом якийсь образ, можна наштовхнути тіло на певні зміни. Наукові дослідження підтверджують, що спрямована візуалізація зменшує післяопераційний біль, скорочує частоту та силу приступів мігрені, покращує якість життя хворих на рак та СНІД.
 
34. Лічильник карми
Карма-йога (служіння іншим) - невід'ємна частина філософії і практики йоги. Здавалося б, використати час і енергію на задоволення власних потреб – найефективніше застосування своїх ресурсів, однак, факти свідчать, що, допомагаючи іншим, ми зміцнюємо своє здоров'я. Вчені університету штату Мічиган встановили, що, волонтерська робота протягом години на тиждень в три рази збільшує шанси літньої людини прожити на кілька років більше відведеного їй часу. Карма-йога наділяє життя сенсом,а власні проблеми втрачають свою значущість на тлі чужих бід.
 
35. Разом назавжди
Вивчаючи цей список, Ви, напевно, звернули увагу на тісний зв’язок між окремими пунктами. І в йозі, і в людському організмі все взаємопов’язано.  Розправ спину - і змінюється дихання. Зміни інтенсивність чи глибину дихання  - і відбуваються зміни в роботі нервової системи. Взаємозалежність між окремими частинами одного цілого складає основу поглядів і методів йоги. Йога приводить в дію багато механізмів, що доповнюють та підсилюють один одного. Холістичний підхід і синергетика – ось основа зцілювальної сили йоги.  

 

 
Джерело: http://yogajournal.ru