logo
 
(050) 153-29-89
rus ukr
М
а
г
а
з
и
н
Ф
е
с
т
и
в
а
л
ь
Yoga
Йога-центр "Yoga IF School" - йога для всіх!
Ми чекаємо вас за адресою: вул.Зв'язкова  
Начало начал: п'ять елементів буття впорядкує йога

Все в природі складається з п'яти основних елементів: землі, води, вогню, повітря і простору. Розуміння п'яти елементів дозволяє осмислити закони природи і використовувати йогу для поліпшення здоров'я, придбання сили, знання, мудрості і щастя. Джерелом цього є прийняття принципів устрою всесвіту.

Знаємо ми про це чи ні, але всі практики йоги ґрунтуються на п'яти елементах. Вчення про п'ять елементів (таттв) лежить в основі йога-терапії і аюрведи, традиційної індійської медицини.

Стани матерії

Кожен з п'яти елементів являє собою стан речовини. Земля – це не тільки грунт, але це все в природі, що знаходиться в твердому стані. Вода представляє всі рідини. Повітря – це все, що є газом.

Вогонь – це те явище природи, що перетворює один стан матерії в іншу. Наприклад, вогонь перетворює твердий стан води (лід) у воду текучу, а потім в газоподібний стан (пар).

Простір є матір'ю інших елементів. Сприйняття простору як світлої порожнечі є основою високих духовних переживань.

Відносини між елементами

Кожен з п'яти елементів має певний зв'язок з іншими елементами, в залежності від їх природи. Ці відносини утворюють закони природи. Деякі елементи є антагоністами, тобто одні здатні пригнічувати інші. Вогонь і вода, наприклад, за своєю природою прагнуть «знищити» один одного за будь-якої можливості контакту. Для того, щоб співіснувати, вогонь і вода повинні бути розділені. Занадто багато вогню в організмі створить запалення, в той час як надлишок води може послабити вогонь і викликати розлад шлунка.

Деякі елементи, навпаки, живуть в любові і злагоді – це проявляється в тому, що вони підтримують і живлять один від одного. Земля і вода тісно взаємопов'язані, так само як повітря і вогонь підсилюють один одного.

Інші елементи просто існують за принципом кооперації. Наприклад, вода і повітря можуть без проблем працювати в парі, як в газованій воді, але коли випадає нагода, вони розділяються. Те ж саме відбувається з вогнем і землею.

Елементи в тілі людини

Кожен елемент відповідає за різні структури в тілі. Земля утворює тверді структури, такі як кістки, плоть, шкіру, тканини, волосся. Вода формує слину, сечу, кров, піт. Вогонь володарює над голодом, спрагою, сном. Повітря несе відповідальність за всі рухи, в тому числі розширення, стиснення, придушення. Простір формує фізичне тяжіння, страх і інші почуття.

Якщо який-небудь елемент в стані дисбалансу з іншим, може виникнути хвороба. Йога допомагає нам відновити баланс, здоров'я і вивільнити внутрішні сили і можливості, що містяться в кожному елементі. Насправді, йога є одним з найпотужніших засобів відновлення здоров'я, тому що вчить нас, як можна змусити в парі працювати нам на благо навіть ті елементи, які є природними ворогами.

Використання елементів для очищення і відновлення балансу в тілі

Ми можемо використовувати воду, вогонь і повітря, щоб повернути гармонійний стан в організм. Вогонь і повітря найбільш часто використовуються, щоб очистити тіло і розум. Вода також є важливим елементом в деяких практиках очищення хатха-йоги, щоб видалити зайвий слиз (воду) і шлункову кислоту (вогонь).

Вогонь є потужним засобом, що очищає через спалення шкідливих домішок. Елемент вогню може успішно регулюватися за допомогою асан.

Динамічні асани, що вимагають активного руху і активізують всі процеси в організмі, сприяють «розростанню» вогню. Він ніби «випалює» токсини з інших елементів: землі, води і повітря. Наприклад, в Хатха-йога-прадіпіка (древній текст про хатха -йоги на санскриті) говориться, що Matsyendrasana і Paschimottanasana здатні збільшити травний вогонь до такої неймовірної потужності, щоб побороти багато захворювань.

Статичні пози більш спрямовані на охолодження і стабілізацію, сповільнюючи вогонь метаболізму.

Збалансована послідовність асан, в якій чергуються активний рух і статика, дозволяє ефективно регулювати вогонь, а також гармонізувати елементи землі і повітря. У Хатха-йозі -прадіпіці (Глава 1, Сутра 17) сказано, що «асана дає нам стійкість (силу) тіла і розуму, легкість (гнучкість) кінцівок і відсутність хвороб».

Тобто, врівноваженість землі і легкість повітря можуть бути змішані з допомогою правильного використання асани, хоч вони і є природними антагоністами.

З усіх елементів, повітря, мабуть, самий потужний фактор в очищенні організму від токсинів. Це почасти тому, що воно розпалює вогонь в нашому тілі і розумі. Крім того, повітря уособлює прану, життєву силу. Коли ми дозволяємо їй вільно циркулювати по тілу і взаємодіяти з іншими елементами, це автоматично очищає нас.

Якщо навчитися правильно використовувати дихання в асанах і включати практику пранаями в наше повсякденне життя – це допоможе посилити відчуття легкості і збільшити нашу внутрішню силу.

Деякі техніки пранаями можна використовувати для визначення, де саме в тілі трапився дисбаланс, і свідомо скоригувати його. Для цього потрібно знати природний порядок «розташування» елементів в організмі.

Земля і вода - в основі, нижче пупка; вогонь у середині тулуба; повітря і простір знаходяться у верхній частині тіла. Так як прана рухається вгору і вниз в організмі, за допомогою пранаям і медитації ми можемо пробудити певні зони тіла, сприяючи відновленню балансу.