Що ми знаємо про сон + 7 поз йоги, щоб спати як немовля (ч.2)

(…початок статті)

Дзвінок для пробудження 

Коли ви можете перейти від занепокоєння до спостереження, ви маєте вибір. Що ви робитимете з цим часом? У нашій культурі немає місця розслабленості, моменти спокою дуже рідкісні, і саме таких моментів часто не вистачає. Ви можете використовувати цей час як можливість подумати про те, чому ви не можете спати, адже якщо ваш сон переривається регулярно, можливо, організм намагається передати якесь повідомлення, подати сигнал. 

Причому причина може бути як фізичного, так і психологічного чи духовного характеру. Ваше тіло закликає звернути увагу, що Ви не врахували протягом дня. 

Фізичні повідомлення, мабуть, найпростіші для інтерпретації. Якщо ваш сечовий міхур сповнений, ви можете встати та пописати. Якщо болить спина, ви можете спробувати потягнутися, поміняти положення і зробити в голові замітку завтра зробити комплекс вправ для спини. 

Психологічні та духовні питання є більш заплутаними, особливо якщо Ви уникаєте визнавати свої проблеми протягом дня. В цьому випадку безсоння може бути сигналом, що Вам потрібно виділити час, щоб усвідомити природу та походження тих чи інших почуттів та переживань, адже насправді вони непокоять Вас набагато більше, ніж здається. Як тільки нам вдається розібратися з цим «вантажем», підсвідомість теж може розслабитися, і це сприятливо позначається на сні. 

Все, що вимагає рішення, але на що ми не знаходимо часу, енергії чи просто бажання вдень, впливає на нас на всіх рівнях: фізичному, психічному, емоційному, психологічному та духовному. Зрештою, все це веде до втрат на енергетичному рівні, і саме тут асан може допомогти. 

У йозі кожна поза покликана впливати на систему енергій організму, відомі як вайї, або життєві сили. Є п’ять основних вай. Апана-вая силою, що рухається вниз, вона пов’язана з очищенням, виведенням зайвого. Самана-вайя рухається по колу в районі живота і, як вважається, регулює травлення та засвоювання (як фізичне, так і метафоричне). Прана-вайя зосереджена в області грудей та серця, пов’язана з диханням та життєвою силою. Удана-вайя рухається вгору з горла і відповідає за промову, експресію та духовне зростання. І В’яна-вайя циркулює по всьому тілу, поєднуючи окремі елементи в систему. 

Під час роботи над безсонням у вас може виникнути спокуса відразу зосередитися на статичних позах «заземлення», які стимулюють апану, наприклад, утримування ніг перпендикулярно до тіла біля стіни. 

Але краще було б зайнятися практикою поз, які стимулюють Саману. Плавні рухи, наприклад серія кішка-корова, у поєднанні з динамічними нахилами вперед допоможуть краще розслабитися. Ви повинні робити практики, які можуть допомогти Вам «перетравити» розумові та емоційні переживання. 

Коли у вас дійсно не вдається подолати безсоння, чудово підійде цикл із семи поз, спрямований на енергії саману та апана. Можете робити цей комплекс, коли довго не можете заснути з вечора або надовго прокинулися посеред ночі. 

Важливий Ваш настрій: пам’ятайте, що Ви завжди маєте вибір – піддатися неспокійним думкам або дозволити їм піти. 

Йога практика: розслабитися та відпустити 

Tadasana
Uttanasana
Ardha Utkatasana 
Adho Mukha Svanasana 
Cat-cow
Balasana
Sphinx Pose
Paschimottanasana
Viparita Karani 

Закінчити потрійним подихом (Dirga Pranayama): вдихніть спочатку животом, потім грудною клітиною, потім ключицями, далі зворотний видих (ключиці-грудна клітина-живот). Зробіть так 10-20 вдихів.