Що ми знаємо про сон + 7 поз йоги, щоб спати як немовля

Тривожність, занепокоєння, невміння відпускати думки, що засіли у голові – останнім часом ці симптоми характерні практично для кожного з нас. Стрес вже давно став невід’ємним супутником людини, але тепер продажі снодійних та заспокійливих препаратів просто зашкалюють. 

Ці ліки можуть викликати побічні ефекти, а також звикання, але ми готові закривати на це очі, оскільки безсонна ніч залишає по собі ще більш відчутні наслідки з погляду зовнішнього вигляду та працездатності, ніж просто загальне погане самопочуття наступного дня.  

Дефіцит повноцінного регулярного сну тісно пов’язаний з підвищенням кров’яного тиску, діабетом II типу, хворобами серця, депресіями, раком, ожирінням та іншими серйозними ризиками. 

Можливо, вам знадобиться 2-3, а можливо і з десяток ночей без нормального відпочинку, щоб визнати, що подолати проблему перерахунком овечок або силою волі не виходить. 

Чим швидше ви наважитеся розглянути поблизу свого монстра безсоння, тим швидше зробите перші кроки до перемоги над ним.

Звертаючись до досліджень природи, історії сну, а також до техніки релаксації, можна дізнатися багато цікавого.

Обійми сутінків 

Перший урок про природу сну. Більшість західних людей схильні розглядати стани «сну» та «неспання» як полярні протилежності, вважаючи, що одне можливе лише за рахунок іншого. Свідоме та несвідоме. Можливо, це сприйняття пояснює, чому настільки багато хто з нас готовий вдаватися до снодійного. Ми вважаємо, що вночі повинні беззастережно спати. 

Але насправді це є відносно нове бачення сну. До промислової революції нічні пробудження вважалися нормальними. Вивчаючи наукові роботи про сон, написані приблизно в період з 1500 до 1830 року, ви виявите, що люди часто прокидалися посеред ночі і не робили з цього трагедію, а використали цей час, щоб помолитися чи помедитувати, чи тихо поговорити, а потім вони знову продовжували спати. І навпаки, люди не дорікали собі за дрімоту в середині дня (як у символі інь-янь: трохи світла у темряві та темряви у світлі). 

Що змінилося потім? Промислова революція змінила все. Люди стали працювати по 12-14 годин на добу, а машини стали своєрідним зразком «як потрібно працювати» і, відповідно, ставлення до організму стало схожим на обслуговування машини. Тобто ми стали прагнути того, щоб навчитися себе «вмикати» і «вимикати» тоді, коли це зручно самій людині. 

Додайте до цього пару сотень років, тотальну електрифікацію, штучне світло, появу техніки на кожному кроці нашого життя і ось чого ми досягли: надмірна стимуляція нервової системи, перевантаження роботою та хронічне недосипання.

Коли ви боретеся з безсонням, важливо зрозуміти, що духовні традиції вчать нас: неспання і сон є природними станами свідомості. 

Освітлений відпочинок 

Насправді сон є станом свідомості, подібним до того, до якого йоги приходять через споглядальні практики: глибокий спокій, що існує при активності розуму. Навіть коли ви не можете спати, є глибша частина вас, яка знаходиться в спокої. Поняття «йти спати» насправді немає сенсу. Стан спокійного неспання завжди доступний нам. 

Те, що тримає нас у перезбудженні та напрузі – его. Его – це та частина вас, яка вказуємо вам і засуджує вас за те, що не спіть у той час, коли «маємо». Заснути знову легшає, коли вас це перестає турбувати.

Коли послабити «хватку» его не виходить, може допомогти йога нідра. Йога нідра часто перекладається як «йога сну». Це практика поступового розслаблення, сканування процесів тіла, розуму, відчуттів та емоцій; розпізнавання та вивільнення почуттів одного за іншим та приведення їх у стан спокою.

Продовження статті…