Дієта йогів

«Людина є тим, що вона їсть.»
[Л. Фейєрбах]

Те, чим ми харчуємося, впливає не тільки на стан нашого здоров’я та самопочуття, а й безпосередньо на нашу поведінку. Від їжі, яку споживаємо, залежать наші думки, а в результаті емоції і духовний стан. Ще з давніх часів йоги володіли знаннями про здорове харчування, яке було описано в їх класичних текстах (Хатха-йога прадіпіка). Проте здорове харчування є спірним питанням. Сучасна наука створила велику кількість різноманітних, суперечливих дієт у цій галузі.

Наведені нижче поради базуються на класичних текстах йоги. 

На відміну від сучасних учених, йоги не використовують хімічні складові (білки, вітаміни тощо) харчових продуктів.

Замість цього, продукти традиційно класифікуються відповідно до їх впливу на тіло і розум, за допомогою трьох гун: Саттва (енергія кохання, світла та життя), Раджас (енергія активності, змін) та Тамас (енергія інерції, невігластва):

  • Саттвичне харчування сприяє ясності та спокою розуму, воно необхідне для духовного зростання. Раціон включає фрукти, горіхи, овочі (особливо зелені листові), насіння, мед, зерно, воду і молоко (виключно домашнє). Тільки органічні продукти, які не були піддані хімічній обробці, вважаються саттвичними. Таке харчування не підходить для практикуючих йогу. Раціон складається з найбільш гострої їжі та різних стимуляторів, таких як кава, чай, яйця, часник, цибуля, м’ясо, риба та шоколад, а також більшість оброблених харчових продуктів. Раджасичну їжу слід уникати тим, хто націлений на спокій, але буде корисним для людей з активним способом життя. Частина такого раціону може бути саттвичной, наприклад гострі спеції, які допомагають травленню, а отже, забезпечують спокій. і зрештою не приносить користі. Воно включає алкоголь і перезрілу їжу. Такий стиль харчування зазвичай характеризується переїданням, яке обтяжує травну систему.

Не менш важливо, як і коли є. Всім відомо, що слід вечеряти за 3-4 години до сну. Їжа має бути свіжа, а споживання повільне, з повагою та вдячністю. Потрібно їсти, щоб жити, а не жити, щоб їсти. Не менш важливу роль відіграє смак приготовленої страви, ставлення людини до процесу приготування, адже настрій кухаря проникає у його твір. Деякі йоги їдять лише те, що приготували самі і не харчуються у ресторанах. 

Особливе місце в дієті йогів займає вегетаріанство, адже поїдання м’яса вбитих тварин порушує перший принцип йогічної етики. Вони вважають, що страх смерті пронизує кожну клітину тіла тварини, тому їхня традиційна дієта молочно-рослинна, без вживання яєць, м’яса та риби. Сучасні дослідження довели, що м’ясоїди виглядають, як правило, гірше, ніж вегетаріанці. Білки, які можна отримати з горіхів, молочних продуктів та бобових культур вищої якості, ніж м’ясо. Для більшості йогів є неприйнятим вживання молока, але це стосується лише неорганічних молочних продуктів, через погану обробку вони містять лікарські речовини, які дають тваринам.

Іншим важливим аспектом є комплектація людини. Аюрведа (класична індійська система медицини) класифікує людей та продукти харчування на три категорії в залежності від їх природи: Пітта (гаряча та жирна), Вата ( суха та легка), Капха (холодна та волога). 

Така типологія спрямована на утримання людини у формі залежно від її будови та ритму життя. На завершення необхідно відзначити роль роздільного харчування у дієті йогів. Доведено, що поєднання найкорисніших продуктів із неправильними продуктами може спричинити проблеми при травленні. Наприклад, білки не можна поєднувати з вуглеводами, краще вживати їх разом з овочами, зеленню. Існує безліч спеціальних таблиць, які демонструють сумісні та несумісні продукти.

Вибираючи для себе певну дієту, слід пам’ятати, що потрібно приймати правильну, здорову їжу, у необхідній кількості, без переїдання і це справжнє справжнє мистецтво, якому можна навчитися шляхом експериментів і через усвідомлення того, що щоденний раціон безпосередньо впливає на наше здоров’я .