Дізнайся, хто ти? Все про соматотип та будову тіла людини. Гармонія та баланс.

Чому важливо знати свій соматотип?
  • З огляду на свій соматотип можна скласти стратегію тренування (підбір вправ, характер навантаження, тривалість відпочинку від яких залежить ефективність занять) і навіть визначити стратегію життя (корекція звичок, підбір раціону харчування та фізичної активності).
  • Знаючи свій соматотип можна вплинути на власне здоров’я, відкоректувавши його шляхом балансу, гармонії трьох енергій (дош) за своєю природою.
  • З огляду на соматотип, можна вдало підібрати собі, своїй дитині саме той вид спорту, який відповідає природним задаткам – конституції та темпераменту. Якщо ви плануєте заняття спортом з метою досягнення високих спортивних результатів в олімпійському чи професійному спорті, саме аналіз, облік соматотипу є критерієм відбору та прогнозування результатів. Наприклад, при відборі (наборі) плавців – віддають перевагу дітям з тонким, легким кістяком, довгими кінцівками (ектоморф), тоді як у важкій атлетиці – особам з міцним кістяком, довгим тулубом (ендоморф).

 Конституція людини – з латинського «пристрою», «будівля» чогось, це особливості розвитку кісткової, м’язової, жирової тканини.

  Для визначення типу конституції людини використовують поняття «соматотип». Соматотип людини (грецьк. Soma – тіло) – це не тільки статура, але й програма її майбутнього фізичного розвитку.  Статура може змінюватися під впливом вікового розвитку, гіпертрофії м’язів унаслідок занять фізичною культурою та спортом, захворювань, способу життя, тоді як соматотип залишається постійною характеристикою протягом життя.   Розміри та форми тіла, такі як довжина тіла, ширина плечей, ширина таза у кожного з нас генетично запрограмовані та більш стійкими до впливів зовнішнього середовища. Здається, що суттєво вплинути на цей процес неможливо. Однак цей фізіологічний показник не такий уже й стійкий, як здається. Дослідження тренерів та вчених свідчать, що спеціальними вправами на гнучкість, стрибучість, такими як міст, шпагат, виси, можна збільшити довжину тіла. Також припускають, що фізичні навантаження помірної інтенсивності, тривалістю 1,5-2 години, можуть спричинити збільшення соматотропіну (гормону, що сприяє збільшенню зростання).  Найбільш мінливим компонентом ваги тіла є жирова тканина, значно поступається їй – м’язи та кістки. Кісткова маса збільшується в процесі росту людини, а згодом стає більш постійною, а жир і м’язи змінюють свою вагу, співвідношення протягом усього життя. Існують різні класифікації засновані на оцінці компонентів форми та складу тіла. Найбільш відомі: – Мезоморф, ектоморф, ендоморф (класифікація соматотипів за Вільямом Шелдоном). Ці поняття запозичені з ембріології та відповідають назвам зародкових листків: ендодерма – внутрішній листок; мезодерма – середній листок; ектодерма – зовнішній лист. – Нормостенік, астенік, гіперстенік (медична практика) – Вата, піта, капха (типу дош по Аюрведі). “Н”, “Т”, “Х”, “О” або тип “яблуко”, “груша”, “пісочний годинник” та інші. Інфографіка: 

  Кожен тип конституції тіла характеризується власними, тільки йому властивими ознаками, перевагами, «сильними і слабкими» сторонами. Статура більшості осіб, не відноситься до конкретного, «чистого» соматотипу, а має виражені ознаки двох соматотипів, або кожного з них у різному співвідношенні. 

Як дізнатися про свій соматотип? Існують спеціальні методи оцінки, індекси та різні тести.

  Одним з найдоступніших є «Променево-зап’ястковий індекс Соловйова». Ця методика дає інформацію про товщину кісток скелета. Для цього необхідно виміряти коло зап’ястя в тонкій частині.  &Nbsp;Променево-зап’ястковий індекс у чоловіків Ендоморф більше 20 см (за деякими даними більше 19см) Мезоморф 17,5-20 см (17,8-19см). Ектоморф менше 18 см. У жінок: Ендоморф більше 17 см, мезоморф 15-17 см, ектоморф менше 15см. Цифри актуальні при зростанні 160 см.  За «формулою Піньє» можна оцінити тип (міцність) статури на основі співвідношення росту, маси тіла та кола грудної клітки: зріст – (вага + обсяг грудної клітки на видиху). Отриманий показник свідчить про: більше 36 – дуже слабкий соматотип або ектоморф; менше 10 – міцне (стовідсотковий мезоморф).   Необхідний баланс, гармонія, як у житті, так і статурі.   Згідно з давнім вченням про здоров’я, життя і довголіття людини – Аюрведе – конституція, це три доші: Вата, Пітта і Капха.      Саме збалансованість цих трьох дош вказує на відмінне фізичне та психічне здоров’я. Комбінація трьох дош (генний код) встановлюється ще при зачатті і супроводжує людину протягом усього її життя і називається пракріти. Стан здоров’я на даному етапі життя – це «вікрити». Якщо викрити збігається з пракрити – йдеться про ідеальне здоров’я. Якщо викрити з пракріти не збігається, це дисбаланс унаслідок нераціонального харчування, відсутності фізичних вправ, емоційного стану, способу життя, навколишнього середовища тощо. Відкоригувавши ці фактори можна досягти гармонії пракрити та викрити, а значить покращити самопочуття та здоров’я. 

Чи можливо «обійти», змінити генетику?

Дійсно, генетику змінити не вдасться, проте можна істотно вплинути на свій зовнішній вигляд і здоров’я. За допомогою правильно підібраної системи тренувань, раціону харчування, корекції звичок (стилю життя) можна змінити будову тіла – «наростити» мускулатуру, зробити її рельєфною, а пружним тілом, скинути зайві кілограми і зміцнити скелет. Отже, все в наших руках, не забувайте, що на 50-60% наше здоров’я залежить від способу життя, яке ведемо!

Автор: Ірина Матвієнко – кандидат наук з фізичного виховання, викладач центру підготовки та підвищення кваліфікації інструкторів “Yoga IF School”.