logo
 
(050) 153-29-89
rus ukr
М
а
г
а
з
и
н
Ф
е
с
т
и
в
а
л
ь
Yoga
Йога-центр "Yoga IF School" - йога для всіх!
Ми чекаємо вас за адресою: вул.Зв'язкова  
ЙОГА СПЛАВ по Дністру, 23-24 липня

Захід відбудеться 23-24 липня, в супроводі спеціалістів по організації сплавів.
Крім мальовничого і пізнавального маршруту який описаний нижче, ми матимемо можливість позайматися йогою в ЮРІЯ СУЛИКА та інструкторів «Yoga IF School». Спілкуватимемося та готуватимемо їжу при вогнищі і просто мега позитивно/пізнавально проведемо свій час.
 
Виїзд з Івано-Франківська 23 липня (субота) в 9:00 від йога центру «Yoga IF School», що на вул. Зв’язкова 6. Приїзд в Івано-Франківськ 24 липня (неділя) о 19:00.
 
Реєстрація
 
Вартість сплаву за умови реєстрації до 17 липня - 420 грн., після 17 липня - 490 грн.
 
У вартість входить:
- Оренда катамаранів
- Оренда відповідного спорядження (жилети, каски)
- Ранкове і вечірнє вегетаріанське харчування біля вогнища
- Дорога в дві сторони
 
У вартість не входить:
- оренда додаткового туристичного спорядження, наприклад наметів. Вартість оренди 4-х місного намету від 50 грн.\доба.
Взяти напрокат спорядження за доступними цінами можна за наступними телефонами:
(068) 544-03-85
(050) 717-86-47
- харчування по ходу сплаву, крім вечері і сніданку. Із собою варто взяти бутерброди\сух.пайки і т.п.
 
Спорядження для сплаву Дністром:
 
Одяг для сплаву
шорти або тонкі штани (під час спеки, захист від опіків)
майка або футболка, тонка сорочка з рукавами або пляжна хустина (під час спеки, захист від опіків)
сандалі з кріпленням за п'ятку (при відчалі й причалі потрібно заходити у воду по коліна, тому взуття повинне добре кріпитися до ноги і не розмокати)
кепка/панамка
купальник/плавки
вітрівка
сонцезахисні окуляри
крем від засмаги
дощовик поліетиленовий
рукавиці (для веслування)
Цей комплект може промокнути повністю (від бризок сусіднього весла, під час "мокрих" ігор чи дощу), та це не означає, що потрібно брати 5 майок. На воду варто одягати одні й ті ж речі, а для табору мати суху заміну.
 
Одяг для табору
спортивний костюм для перебування в таборі, вечірніх прогулянок
куртка і кофта (якщо стане прохолодніше)
зручний теплий одяг для сну
кросівки, шкарпетки
білизна
 
Особисте спорядження
намет, спальний комплект (мішок + каремат)
засоби гігієни: зубна щітка, паста, рушник
особистий посуд: металева або пластикова (щоб не розбилась) тарілка, ложка, кружка; не варто брати 10 комплектів одноразового посуду, оскільки це призводить до масштабного забруднення
сумка дорожна/рюкзак (речі під час сплаву перебувають на палубі катамарана, транспортуються з судна на берег і назад або в мікроавтобус при заїзді і виїзді, тому рюкзак необов'язковий)
сміттєві мішки (для герметизації речей): ті речі, що мають бути сухими кладете в мішок для сміття, зав'язуєте і кладете в сумку; не варто класти всю сумку в один пакет, оскільки при транспортуванні поліетилен легко рветься
ліхтарик
фотоапарат/відеокамера, мобільні (знімати на воді можна, але потрібно забезпечити герметизацію і прив'язати до судна); історії відомі випадки, коли фотоапарати тонули.
 
Маршрут подорожі:
1 день: Нижнів - Луг (25км)
Подорож Дністровським каньйоном варто починати із села Нижнів (правий берег Дністра), яке знаходиться на трасі Тернопіль — Бучач — Тисмениця — Івано-Франківськ. Оскільки село на транзитному шляху, то доїзд до нього можна організовувати власним, орендованим чи рейсовим транспортом з Тернополя (близько 100 км) або з Івано-Франківська (близько 30 км). Протягом дня кілька рейсових автобусів проходить через село. Виходити треба біля автомобільного мосту на правому березі Дністра.
 
Після початку наступу польських окупантів по всьому фронту 28 червня 1919 року біля Нижнева розгорнулись жорстокі бої. Командантом військового округу «Нижнів» був Бемко Володимир. 
У Нижневі похований Хилюк Тихін — хорунжий Кінної сотні штабу 8-ї стрілецької бригади 3-ї Залізної дивізії Армії УНР. 2012 року на його могилі було споруджено пам'ятник.
Засоби сплаву можна збирати на правому березі відразу ж біля мосту. Інший варіант — місце нижче за течією близько 2 км на березі Дністра біля жовтого відслонення глини, помітного на фоні лісу ще здалеку. Доїзд автомобілем до останнього місця після дощу може бути незручним.
 
У Нижневі (правий берег) над потічком, що тече до Дністра, варто оглянути старий дерев'яний млин за селом: невеличка, надзвичайно мальовнича споруда, схована поміж трав, кущів і дерев, що досить добре збереглася (можна запитати у місцевих жителів). При необхідності приготувати гарячу страву, воду рекомендуємо набрати в селі.
Через кількасот метрів після старту проходимо під масивною трубою відомого газопроводу Уренгой — Ужгород. Ще одну подібну зустрінемо ближче до закінчення подорожі. Ці споруди, а також кілька мостів, під якими будемо проходити, стоять на міцних опорах із хвилерізами. Після льодоходу і повеней деякі опори погнуті льодом або мають відбиті хвилерізи. Сліди весняного льодоходу добре помітні на висоті 3-5 м від рівня річкового плеса: обдерта кора прибережних дерев, хмиз та сухотрав'я на гілках дерев і кущів.
За газопроводом ріка повертає вправо і тут починаєш розуміти, що таке каньйон.
Русло Дністра характерне меандрами — численними поворотами, а також мілинами, перекатами, островами. У кінці зими й навесні, коли починається льодохід, саме в таких місцях накопичується лід, утворюючи затори, які разом з весняними повенями спричиняють підняття рівня І води на 4-5 метрів.
 
Навпроти невеликого села Смерклів (правий берег) відкривається неповторне видовище на велетенську стіну лівого берега з відслоненнями червоних скель девону, що тягнуться на кількасот метрів і підіймаються від рівня Дністра догори. Ставши під скелями на вузьку стежину над річкою, відчуваєш себе піщинкою величного світу Природи. Незважаючи на складні умови, неначе з самого каменя росте безліч рослин, яких не лякають літня спека, вертикальні стіни каньйону чи просто відсутність грунту.
Відслонення у Смерклові мають цікавий оптичний ефект: осадові породи девону залягають під кутом до рівня плеса, що створює ілюзію, ніби річка тече вгору. Під час сплаву це добре видно від середини до кінця відслонення й коли пройти їх і оглянутись.
Якщо подорож відбувається у червні, то у селі можна поласувати смачними «ди кими» черешнями, які ростуть просто на березі ріки.
Каньйон (зіспанської — ущелина) укласичномузначенні — цевузька, глибокадолиназуривистими, крутимисхиламиівузькимдном, якечастоповністюзайнятерічищем. Головна відмінність долини Дністра від класичного каньйону у тому, що річка добре «попрацювала» над своєю долиною, заглибившись у неї на 100-180 м і розривши її. На численних поворотах ріки один берег, як правило, високий, а протилежний — пологий. Тому щодо долини Дністра правильним визначенням буде «каньйоноподібна долина». Та, які б назви ми не вживали, очевидно залишається краса і унікальність цих місць.
 
Девон — геологічний період, що розпочався 410 млн. років тому і тривав 60 млн. років. Значна частина території Подністров'я була вкрита морем, внаслідок чого сформувалися відклади потужністю у 500 м. Верхня частина розрізу (близько 350 м) — це континентальні червоноколірні відклади. Відклади девону — це пісковики, доломіти, алевроліти і аргіліти бурувато-червоних і зеленкувато-сірих відтінків. Представники колись живого світу — панцирні і кистепері риби, головоногі і плечоногі молюски, губки, моховатки, корали. Поряд з найпростішими рослинами, псилофітами, існували плауни і папоротеподібні. У кінці періоду поширились гігантські деревовидні папороті. У девонських відслоненнях Дністра фіксують сліди тектонічних рухів земної поверхні — косу шаруватість, складки, зсуви, які свідчать про неодноразове підняття і опускання придністровської частини Поділля.
 
Село Вістря (лівий берег) цікаве взимку незвичайним обрядом різдвяно-новорічного циклу — засівання з конем.
Далі, на правому березі, село Кутище з мальовничо вписаною у ландшафт церквою, що неначе сховалася поміж дністровських схилів. Навпроти села — острів, який при низькому рівні води у ріці проходимо лівим рукавом.
Невдовзі з'являються перші хати села Горигляди (лівий берег), які поступово наближаються до берега ріки. Дністер омиває його півколом, поступово змінюючи напрям свого руху з південного на північний. Течія стає помітно швидшою. Цікавим є вигляд глинистих берегів на цій ділянці Дністра, які під впливом річкової води зсуваються великими глибами. Тут багато вирів: помітно, як річка «гуляє» у цій місцевості і утворює перекат, який перегороджує її всю. Його помітно у малу воду, в місці, де на початку XX ст. був старий міст з металевих конструкцій.
 
Горигляди починають розвиватися як осередок зеленого туризму.
Через кількасот метрів протилежний берег понижується і тут можно зупинитись перепочити, а при потребі й стати на стоянку. Великі рівні і красиві місця, кілька джерел в різних частинах луків, але можливою проблемою будуть дрова.
Від початку села протилежний берег поступово стає вищим і досягає апогею у селі Одаїв, що навпроти. Саме село знаходиться над Дністром. Ще здалеку на горі помітно капличку, особливо блиск її даху у сонячну погоду. Поряд — хрест і старий могутній дуб.
Щоб відвідати Одаївські печери треба приділити цьому кілька годин: спершу піднімемось на гору через село, звідки відкриваються величні краєвиди на Дністер. Ці місця в Одаєві є популярними в Україні серед любителів пара- і дельтапланеризму.
Одаївські печери. Тут знаходиться цілий печерний комплекс з кількома гіпсовими печерами — Затишна, Вертикальна, Стрімка, Дальня, грот Монаха, Думка (на однойменному хуторі) та інші — розташованими недалеко одна від одної. Деякі печери мають вертикальні входи глибиною 5-6 м і горизонтальні ходи. У цій місцевості з давніх часів селилися люди. У печерах археологами виявлено сліди перебування людини трипільського часу, бронзової доби, раннього залізного віку, давньоруські пам'ятки. Приблизний вік найстарших археологічних знахідок 20-30 тис. років.
 
Просто під печерами на рівні річкового плеса знаходяться невеликі уламки гіпсових скель, що впали згори і поступово розмиваються водою. Від цього місця Дністер підмиває правий кількаметровий глинистий берег з великими луками.
Звідси ще понад кілометр тягнуться пониженим берегом Горигляди. Натомість правий берег — високий та скелястий. Одразу за селом декілька островів ділять русло Дністра. Один з них є найбільшим на Дністрі і тягнеться більше кілометра. Проходячи тут, радимо триматись правого берега.
 
За островами на правому березі розташоване село Будзин, у районі якого в «малу воду» треба оминути кілька перекатів. Часом у цьому місці можна бути свідком того, як корови перепливають на Дністрові острови для випасу або повертаються ввечері в такий же спосіб додому.
 
За селом ріка повертає вліво, даруючи нам на правому березі мальовничий пейзаж — «геологічний торт» — червоні девонські відслонення, залягаючі пластами і вкриті зверху товщею біло-сірих вапняків. Течія тут сповільнюється, річка помітно глибшає. На лівому березі навпроти починається селище Коропець, у кінці якого до Дністра впадає річка Коропець. На правому березі, який знижується, починається невелике село Луг, де зупиняємось на ночівлю. Перед стоянкою є «тарзанка», якою радимо скористатися у «велику воду» при умові, що є місцеві «стрибуни», які розкажуть як і куди треба стрибати, в іншому випадку: «Не знаючи броду — не лізь у воду».
 
Стоянка знаходиться близько до села і є досить зручною. Незначна проблема з дровами вирішується переважно за рахунок нанесеної повінню деревини і хмизу. Вода поряд — у найближчих криницях. У місцевих жителів можна докупити продукти.
Коропець — велике селище, мальовничо розташоване над однойменною річечкою поміж Дністровських схилів, вперше згадується у XV столітті, як містечко у власності родини Бучацьких. Маючи Магдебурзьке право, селище спеціалізувалося на землеробстві, тваринництві, бджільництвірозвитку ремесел. Герб містечка — риба короп — вказує на заняття місцевого населення риболовлею, яке не втратило своєї популярності дотепер. Змінивши своїх власників на Потоцьких і Мирювських, які заклали тут у | XIX столітті палац, Коропець був проданий графу Казимиру Бадені голові Галицького сейму, прем'єру і міністру внутрішніх справ Австрії, який повністю перебудував класицистичну споруду у неоренесансному стилі. Добре збережена окраса Коропця доступна до огляду зовні. Одночасно з палацом було закладено парк зі ставком, оранжерею, теплицю, красиві містки над потічками Коропчик і Млинівка, що текли через парк. У часи свого розквіту парк займав площу 200 гектарів. Сьогодні привертають увагу збережені рідкісні дерева, як, наприклад, гінкго дволопатеве — найстаріший вид на планеті та величний платан.
Іншим варіантом ночівлі є стоянка за Лугом, на правому березі, навпроти села Стигла. Вода є у потічку біля стоянки.
 
2 день: Луг — Возилів (25км)
Почати новий день варто з відвідування Коропця, що на протилежному березі. Це займе годину-півтори часу.
Відвідування палацу в Коропці можна сумістити з поповненням запасів продуктів або дегустацією регіонального пива.
За Коропцем Дністер повертає вправо, а за кількасот метрів — вліво, де перекат, який варто проходити посередині, ближче до правого берега. На лівому березі ріки — село Стигла, навпроти якого перша печера на маршруті з невеликим джерелом. Вхід до неї важкодоступний, тому краще роздивитися її з води.
 
Незабаром річка знову повертає вправо і перед поворотом можна посмакувати водою «дівочих сліз» — невеликого джерела зі спадаючою водою на лівому березі. Ще перед поворотом ріки, високо над Дністром на лівому березі проглядається село Стінка. Воно відоме печерним храмом та гротами з джерелом, що знаходяться на схилі Дністра у травертиновій скелі.
Орієнтиром місцезнаходження скелі з храмом є ділянка рослинності салатового кольору, що гарно проглядається здалеку на схилі каньйону. Згодом саму скелю стає помітно — масивна біло-сіра пляма на фоні каньйону, а згодом видно і темне «око» порожнини гроту. Зупинитися для огляду варто трохи нижче за течією, проминувши намулисту ділянку берега. Скеля знаходиться близько 20 метрів від рівня Дністра і до неї ведуть стрімкі стежки, де варто бути обережним. Щоб оглянути обидва гроти, треба піднятися з одного, а сходити з іншого боку. З печерного храму відкривається чарівний краєвид на село Делева на протилежному березі.
 
Травертин — рідкісне геологічне утворення, що в межах України є характерним для території Подільського Подністров'я. Його творенню сприяв теплий клімат і джерела каньйону Дністра з розчиненим у них карбонатом кальцію та розвинута там флора, яка є визначальною для дністровських травертинів. Виступають вони у вигляді скель, які досить легко піддаються обробці. Багато з них ще з історичних часів використовувались пустельниками, які розширювали природні порожнини і тріщини, при¬стосовуючи їх під печерні храми. Травертин окремих місць Подністров'я колись використовувався як облицювальний камінь на будівництві. Скелі є прекрасними об'єктами туризму: мальовниче розташування, порожнини, сліди перебування монахів-пустельників, красиві водоспади доповнюють природне багатство цієї місцевості.
 
Печерний храм. З лівої сторони скелі знаходиться невеликий грот, вхід до якого прикритий струменями спадаючої джерельної води. У правій стороні скелі її природні порожнини були штучно розширені у ще один і грот — печерний храм, в якому чітко виділяється вівтарна частина і два, притвори. Печера цікава тим, що на її стінах видно зображення хрестів і, дещо подібного до свастики, солярного знаку. Наявність останнього дозволяє припускати, що храм використовувався ще язичниками. Біля входу у храм знайдено гончарний посуд часів Київської Русі, що дозволило науковцям датувати пам'ятку ХІ-ХІІІ століттям. У деяких тріщинах скелі помітно красиві натічні карстові форми.
 
За кілька кілометрів звідси у селі Порохова знаходиться травертинова скеля з великим гротом, тріщиною і красивими натічними формами. Влітку у цих тріщинах часом можна побачити десятки метеликів, що ховаються від денної спеки.
На ділянці Дністра за селом Делева з обох боків річки береги час від часу входять у воду своєрідними невеликими мисами. Двома кілометрами нижче села на правому березі знаходиться кілька хат хутора Поляни. Навпроти останнього, у глибині лісу, близько 100 метрів від Дністра є ще одна травертинова «Жовта скеля» — одна з найбільших у Подністров'ї, знаходиться над невеликим потоком у глибокому яру. На карті вона локалізується із селом Космирин над каньйоном Дністра (лівий берег).
 
Варті уваги кілька гротів та вузькі печерні ходи з красивими натічними І формами у вигляді кам'яних водоспадів та невеликими сталактитами. Зі скель тонкими струменями спадає мальовничий водоспад висотою близько 10 метрів, що розбивається об зелені водорості і мохи — тут триває творення травертинів, а пильне око може розгледіти і закам'янілу рослинність.
 
Берег Дністра у районі Космиринської скелі зручний для обіднього відпочинку або стоянки. Два місця для наметів розташовані недалеко потоку, що тече зі скелі, та сотнею метрів нижче за течією. На обох стоянках використовують воду струмків, що поряд. Суха деревина є у лісі і на березі. Запаси продуктів можна поповнити у Космирині чи на хуторі Поляни, мешканці якого «спеціалізуються» на риболовлі та збиранні грибів.
 
Оператор Київстар (на стоянці, біля самої ріки).
 
Відпочивши і наситившись враженнями, залишаємо позаду помережані ярами круті схили цієї ділянки Дністра. Село Долина, кінець нашої чудової подорожі.