Інь Ян. Житло. Досвід давніх китайців

Жити у мирі та спокої — мрія всіх людей. Але бажання жити в спокої неминуче торкається питання житла, тому що гарне житло необхідне для здоров’я людини.

Яке ж житло вважається ідеальним? У книзі «Тянь Інь-цзи» йдеться: «Що розуміється під спокійним житлом? Не розкішне і чудове приміщення, оточене численними будівлями, і навіть з товстими підстилками для сидіння і матрацами, з широкими ліжками». Тобто в хорошому житлі має бути оптимальне освітлення та циркуляція повітря.

Освітлення.

У народі при будівництві будинків надають великого значення тому, щоб будинок був звернений на південь, це дозволяє уникнути проникнення північного вітру та відкрити доступ надходженню сонячних променів, щоб у кімнаті «Інь та Ян були помірні, світло та морок навпіл». Сонячне світло в кімнаті не повинно бути надто яскравим, але й не повинно бути надто похмурим. Необхідно, щоб висота будинку була оптимальною, ґрунтуватися на думці: «Будинок не повинен бути високим. Якщо він високий, Ян багата і багато світла. Будинок не має бути низьким. Якщо він низький, Інь багата і багато мороку». Коли будинок високий, надлишок світла, «коли багато світла, ушкоджується земна душа». Коли будинок низький, — надмір мороку, «коли багато мороку, ушкоджується небесна душа». Пошкодження «земної та небесної душі» проявляється у психічних симптомах — порушенні сну та занепокоєнні душі. Життєвий досвід також говорить нам: світло в будинку має бути помірним. Якщо будинок звернений на захід, влітку дуже жарко, температура в будинку підвищується, утворюється «переважання Ян», що легко спричиняє сонячний удар, порушення сну та харчування. У народі кажуть: «Коли в будинок не проникає сонячне світло, лікар зараз же біля порога». У давнину будинки народу в основному були одноповерховими, основну частину часу проводили в середній кімнаті. Тянь Інь-цзи, який жив за часів правління династії Тан (618—907 рр.), писав: «У місці, де сиджу, попереду фіранка, позаду ширма. Якщо занадто світло, опускаю фіранку, щоб світло в кімнаті було гармонічне. Якщо занадто темно, згортаю фіранку, щоб у кімнату зовні проникло сонячне світло». Чому ж слід чинити таким чином? В цьому випадку «всередині спокійне серце, зовні спокійні очі. Коли серце та очі спокійні, спокійне і тіло». Завісою зручно регулювати освітлення, але це стосується лише проникнення сонячного світла. Якщо будівля низька, то освітлення в кімнатах тьмяне і слабке. Коли ж у будинку ще й сиро, виникає явище, яке в китайській медицині називається «активність Інь», що дуже шкідливо для нормального розвитку дітей та здоров’я звичайних людей.

Повітря.

З давніх-давен китайці мають глибокі знання про вплив повітря. Однією з цілей відкривання вікон у приміщенні є забезпечення достатньої циркуляції повітря. Тянь Інь-цзи говорив: «У моєму будинку з усіх боків вікна, при сильному вітрі одразу ж закриваю, при слабкому вітерці одразу відчиняю». Вітер – це явище циркуляції повітря. Сильну циркуляцію повітря слід остерігатися, оскільки це часто викликає хвороби від впливу зовнішніх патогенних факторів. При слабкому вітерці слід відкривати всі вікна, щоб забезпечити обмін повітря всередині та зовні приміщення. У книзі «Ян шен сань яо» (Три вимоги для харчування життя) говориться, що вранці «чисте і ясне повітря неба і землі дуже радісне для душі, дуже прикро позбутися його».

Вигляд сучасного та стародавнього житла різний, але вимоги освітленості та циркуляції повітря для них єдині. Не можна порівнювати багатоповерхові будинки із середньою кімнатою стародавнього житла. Люди, що живуть у кімнатах, які виходять на північ, повинні більше бувати на свіжому повітрі і засмагати. У стародавні часи при будівництві будинків приділяли серйозну увагу забезпеченню проникнення сонячного світла в приміщення. У народних прислів’ях говориться про користь сонячного світла для здоров’я. Понад те, у вченнях давніх також вказується, що у цьому світлі сонце грає значну роль, надає величезний вплив зростання і розвиток всіх живих істот. Можливість постійно отримувати Ян Ци – вирішальний фактор утворення Ци та крові, збереження здоров’я. У давнину також вважали, що засмага шкідлива для шкіри, легко викликає деякі хвороби. У книзі «Вай ке ци сюань» (Розкриття таємниць хірургії) говориться, що сонячна засмага може викликати утворення сонячних виразок: «Під час трьох декад максимальної літньої спеки футянь працьовиті люди, стомлюючись у роботі, не шкодують життя, зазнають болісного сонячного світла. Спочатку виникає біль, потім шкіра тріскається і утворюються виразки».В даний час також є повідомлення, що засмага на сонці легко викликає рак шкіри.

Гарна обстановка в кімнаті також сприяє здоров’ю. Якщо у кімнаті чорний дим та гаряче сире повітря, легко ушкоджується здоров’я. У медичних книгах найчастіше трапляються вказівки не запалювати вогнище в кімнаті, тому що занадто жарка ці вогня дуже шкідлива. Особливо «Не можна відпочивати, наблизивши голову до грубки, згодом утворюється Ци вогню, з’являється тяжкість у голові і почервоніння очей, сухість у власних очах й носі». Якщо кімната не продувається, може статися отруєння чадним газом.