Міфи про чоловічу йогу

Пропонуємо вашій увазі дещо провокаційну, але дотепну та корисну статтю Тоні Парсонса про чоловічий погляд на йогу в надії, що вона стане для вас своєрідною мотивацією =)

 «Мужику важко почати займатися йогою. Боксом, бойовими мистецтвами, ще чимось, де можна регулярно отримувати по морді, це будь ласка. Не кожен наважиться підставлятися під кулаки постійно, але багато хто вирішується – просто тому, що всі ці заняття дозволяють нам і надалі обживати тестостеронову, зону чоловічого комфорту, що смачно пахне потім. Йога ж навпаки – вистачає за шкірку і викидає з цієї зони. Образ йоги в чоловічій масовій свідомості виглядає так: ряди різнорозмірних жінок у лосинах, що приймають безглузді пози під присипляючий нью-ейдж. Але послухайте – чоловіки теж можуть займатися йогою. Можуть і повинні, бо вона змінить ваше життя. Перш ніж віддатися оздоровчому пориву, чоловік повинен подолати безглуздий комплекс «не хочу пластатися догори дупою, і весь цей псевдобуддизм мені теж не здався». У поєднанні з вищезгаданою сценкою з фемінами в лосинах, що гнуться, це шкідливе самонавіювання діє на нас, як дихлофос на таргана. Валимо звідси це для баб. Але ті сміливці, які вирішуються відкинути ганебні страхи, назавжди закохуються в йогу і потім не уявляють, як обходилися без неї раніше. саме Райан Гіггз став головним пропагандистом йоги у Великій Британії, — йога стане для вас одкровенням. Гіггз любить повторювати, що всі форми фітнесу — гойдалка, біг, велосипед — зміцнюють якусь одну ділянку вашого тіла. Йога зміцнює все одразу. Після першого заняття Райан прийшов додому, вирубався і проспав три години. Йога здається ненав’язливою, але це зовсім не розслабуха; у ній немає змагального гону, але потребує чималих зусиль. Професіонали з NFL, NBA та NHL зуміли продовжити свої кар’єри завдяки йозі. Коротше, це не зумба з пілатесом. 

Отже, справжні чоловіки можуть робити це. Навіщо? Потім, що йога вправляє мізки, робить тіло більш гнучким, розправляється з великими і дрібними болячками, з якими ви планували жити до кінця днів.  А йога і є панацея – найпростіші універсальні ліки. Чому вона досі не стала новою чоловічою епідемією? Та тому, що в житті чоловіка спершу має статися щось екстраординарне — момент ікс, який штовхне нас до її обіймів. Недарма інші селебріті-адепти на кшталт Коліна Фаррелла або Рассела Бренда – суцільно зав’язали алкаші та бузотери, обпалені турбінним подихом удачі і повернулися зі своїх прогулянок за межами з килимками для йоги. Ми вважаємо себе вічними. Наші товариші по службі-собутильники давно запливають жиром, відрощуючи черево на сімейних харчах і стрімко перетворюючись на карикатури на самих себе. Але ми ще тримаємося, нас життя пощадило; гордість, марнославство, адреналінова залежність, бажання залишатися вічним завжди — все це жене нас у спортзал, на футбольне поле, у хокейну коробку, на сідло вірного велосипеда, на гравій у районний парк. Тримати себе у формі, спостерігаючи, як інші розповзаються по швах, це круто. Намотайте кількість кіл на доріжці або потягайте з моє – мимоволі почнете вважати себе залізним. Потім почуйте клацання – і хрясь. Зламаєтеся. Це може статися будь-де — в ранковому бруді на футбольній галявині, на гірськолижному курорті, у парку. Зламається щось, що здавалося непорушним. Потім прийде розуміння того, що безсмертя – самообман. Цієї миті йога відкриє для вас свої чарівні двері.  

  У «Привітанні сонцю» покійний Апа Пант пише: «Йога — система знань, що прагне об’єднати в єдине ціле тіло та дух. Дисципліна йоги – канал зв’язку індивіда з Богом». Раніше спіритуальний аспект бентежив мене навіть більшою мірою, ніж наївне припущення, що я навчуся гнутися як очерет. Але під керівництвом свого інструктора Йоанну, який спрямовував її невтішною мудрістю, я зрозумів, що боятися нічого. Гіггз, напевно, не читав книг Апи Панта. І це не має значення. Головне, що йога у кожного своя. Для одного вона – позбавлення болю, для іншого – снодійне, для третього – місток до Бога. Яка вже тут зумба. Фізичними вправами займаються з трьох чітко вікових причин. Спершу просто бісться на вулиці. Потім – для фітнесу, щоб вичавити з цього тобі Богом єства максимум. Зрештою, щоб не здохнути раніше за термін. Йога включає всі три причини. У відчутті того, як розв’язуються м’язи, як з них спадає втома пелена, є щось від несвідомої дитячої радості. Після йоги легше займатися фітнесом – бігати, хитатися, ганяти на велосипеді. Йога подбає, щоб ви жили довше. Привітання сонцю — нехитра серія рухів, відома всім, хто займався карате, тай чи чи танцями. Йога містить лише цей набір: 12 простих рухів, про які написані томи. Деякі експерти скажуть вам, що для здоров’я більше нічого не потрібно. Спостерігаючи за дівчиною, яка виконувала комплекс на траві в парку, я взявся мріяти, як усі хлопці Землі разом відкриють для себе цілющу силу йоги, як вони приведуть свої змучені погонею за мужністю тіла до палацу щастя та здоров’я, як вони покладуть кінець стражданням душі та тіла, взявши на озброєння нехитру дюжину вправ, які безвідмовно працюють уже протягом п’яти тисяч років. Ага, розбіглися.»

Тоні Парсонс – британський журналіст, письменник, колумніст.