Свадхья: пізнання Розуму

Йога вчить, що чим більше ви концентруєтеся на певних думках, або певних видах думок, тим більше шансів, що в майбутньому вони надаватиме на вас ще більший вплив. Це психічні самскари; як канавки в розмоклій земляній дорозі, вони, зазвичай, стають глибшими з часом. 

Сучасна наука підтверджує істинність цього давнього йогічного утвердження за допомогою нового поняття нейропластичності. Вчені тепер знають, що чим більше ви думаєте про щось або чим частіше щось робите, тим сильнішими стають нервові зв’язки («маршрути»), які з’єднують специфічні клітини мозку (нейрони), задіяні в цей момент. 

Таким чином, чим більше ви самі емоційно мучите себе, тим з більшою ймовірністю ви продовжуватимете так і далі. 

Перед тим, як змінити шаблон, насамперед необхідно розглянути та зрозуміти ситуацію. Люди часто не усвідомлюють повною мірою рецидивні думки, які можуть підірвати їхнє здоров’я і благополуччя, або ж вони можуть не знати про те, наскільки глибоко вони засіли в їхній голові. Одним із завдань вчителя йоги є заохочення своїх учнів свідомо налаштовуватись на внутрішній діалог. 

Найкращий час, коли вчитель може започаткувати практику свадхьи – це час виконання асан у класі. Саме тут багато хто буде судити себе (досить чи добре у мене виходить?), або боятися (а чи готове моє тіло до виконання такої асани?), а то й зовсім падати духом (може, це взагалі не для мене?). Учні, які зосереджені на таких думках під час заняття, мабуть, думатимуть так само і в інших аналогічних випадках, і ці думки можуть обмежувати та збідняти їхнє життя. 

Прислухайтеся під час уроку до викладача, який намагається на йога-маті культивувати у вас потребу до самоаналізу та розуміння себе самого – ця ментальна звичка здатна допомогти правильно чинити в багатьох інших сферах життя. Така своєрідна самопсихотерапія здатна зробити вас впевненішою в собі та гармонійною особистістю. 

Хоча медитація не завжди доступна людям з психологічними проблемами, вона є, зрештою, ймовірно, найпотужнішим йогічним інструментом для вивчення розуму, і в довгостроковій перспективі часто є найбільш корисним інструментом для вирішення психологічних проблем. Але спроби змусити людей, які схильні до серйозної депресії чи паніки, змусити себе медитувати можуть бути майже нереальними, і, можливо, навіть контрпродуктивними. 

Чим більше вони стають саттвічними завдяки іншим практикам, тим більше шансів, що вони зрештою медитація стане їм підвладною, і вони пізнають її цілющі властивості для гармонії розуму. 

Тож якщо навіть медитація поки що для вас означає мало, продовжуйте займатися та вдосконалюватися – у йозі все взаємопов’язано!